Ledová jeskyně pod Bezdězem

Jeden srpnový víkend jsme jeli do Čech na rodinnou oslavu, moje prababička totiž letos slaví 100. let. Při této příležitosti, jsme navštívili nedaleké CHKO Kokořínsko a Ledovou jeskyni pod hradem Bezděz.

Jedná se o paledovou jeskyni vzniklou na znělcové puklině v severním svahu Velkého Bezdězu, jedná se tedy o pseudokrasovou jeskyni. Denivelace jeskyně je asi 15m, ale pro zkušenějšího jeskyňáře není lano podmínkou, puklina je tak akorát široká na pohodlný rozpor. Už u vchodu je znát nízká teplota a po sestupu na dno pod vámi zakřupe ledová vrstva ukrytá pod listím. Horizontálně pokračuje vysoká puklina, z různě zaklíněnými bloky, asi po 12m narazíte na neprůstupný zával. Dokonce jsem objevil jednoho odpočívajícího netopýra. V jeskyni je pěkný průvan, takže v horkých letních dnech je to příjemné ochlazení.

Pár fotek:

Štěpán

Facebook Twitter Google+ YouTube 

1 komentář u Ledová jeskyně pod Bezdězem

  • avatar
    Da.G. napsal:

    V roce 1988 jsem byl v ledové jeskyni na severní straně hradu Bezdězu. Zhruba 3-4 metry pod špičatým balvanem. Začínal led ve kterém byl zamrzlý starý žebřík. Je to větrací šachta z únikové chodby. Která vede z hradu do Bělé pod Bezdězem. Led tam vzniká prouděním studeného vzduchu v zimě z chodby. Skála se ochladí pod bod mrazu. Na jaře pak proudí vlhký vzduch z chodby a namrzá na stěnách. Postupně puklina ledem zaroste. Zhruba jednou za X let je tajná chodba, tím že odtaje led, přístupná. Bohužel nikdy se mi nepodařilo přijít k jeskyni když je přístupná. Říká se že je to jednou za 50 let. Da.G.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.